Yhteystiedot



TAKOn ohjausryhmä
tako@kansallismuseo.fi


Puheenjohtaja
Johanna Jakomaa
vt. museonjohtaja, Satakunnan Museo
044 701 1059
johanna.jakomaa@pori.fi


Varapuheenjohtaja
Kirsi Ojala
intendentti, KAMU Espoon kaupunginmuseo
040 636 8416
kirsi.ojala@espoo.fi


Sihteerit
Maria Ollila
amanuenssi, Suomen kansallismuseo
0295 33 6226
maria.ollila@kansallismuseo.fi

Anna Alavuotunki
erikoisasiantuntija, Museoalan kehittäminen -yksikkö
0295 33 6019
anna.alavuotunki@museovirasto.fi




Poolien yhteystiedot


Pooli 1: Ihminen ja luonto
Puheenjohtaja Juha Hirvilammi
kokoelmapäällikkö, Suomen maatalousmuseo Sarka
juha.hirvilammi@sarka.fi



Pooli 2: Yksilö, yhteisö ja julkinen elämä

Puheenjohtaja Laura Lotta Andersson
museonjohtaja, Hangon museo
laura.lotta.andersson@hanko.fi



Pooli 3: Arki

Puheenjohtaja Anna-Mari Immonen
amanuenssi, Suomen kansallismuseo
anna-mari.immonen@kansallismuseo.fi

Sihteeri Sanna Tarnanen
amanuenssi, Keski-Suomen museo
sanna.tarnanen@jkl.fi



Pooli 4: Tuotanto, palvelut ja työelämä
Puheenjohtaja Kirsi Ojala
intendentti, KAMU Espoon kaupunginmuseo
kirsi.ojala@espoo.fi


Sihteeri Sari Kainulainen
kokoelmapäällikkö, Lahden museot
sari.kainulainen@lahti.fi



Pooli 5: Viestintä, liikenne ja matkailu
Puheenjohtaja Tapio Juutinen
amanuenssi, Suomen Ilmailumuseo
tapio.juutinen@ilmailumuseo.fi


Pooli 6: Taide, oppi ja kokemus
Puheenjohtaja Anni Wallenius
intendentti, Suomen valokuvataiteen museo
anni.wallenius@fmp.fi

Sihteeri Sofia Lahti
amanuenssi, Suomen valokuvataiteen museo
sofia.lahti@fmp.fi


Pooli 7: Trendit, vaikuttajat ja käännekohdat
Puheenjohtaja Reetta Lepistö
tutkija, Tampereen museot
reetta.lepisto@tampere.fi

Sihteeri Laura Häkkinen
museoamanuenssi, Hiihtomuseo
laura.hakkinen@lahti.fi



Toivotamme ammatilliset museot lämpimästi tervetulleiksi mukaan TAKO-verkoston toimintaan!
Lisätietoja liittymisestä löydät täältä.



Museon edustajan lisääminen TAKO-huoneeseen




Tallennustyönjako ja kokoelmakartta


Tallennustyönjakoasiantuntija
Teemu Ahola
kokoelmapäällikkö, Tampereen museot
040 761 5905
teemu.ahola@tampere.fi



Kokoelmakartta

  • Palvelun toimintaan ja tietojen täyttöön liittyvät kysymykset: tako@kansallismuseo.fi
  • Lomakkeen täyttämiseen tarvittava salasana: tako@kansallismuseo.fi
  • Visualisointiin liittyvät tekniset kysymykset: roope@vividin.fi
  • Museoiden kokoelmia koskevat kysymykset: ota yhteyttä kokoelman omistavaan museoon




Sosiaalinen media


Seuraa TAKOn toimintaa myös sosiaalisessa mediassa!